Sol Ayağım

Sizlere bugün Christy Brown’un hikâyesini anlatmak istiyorum. Sol Ayağım; Christy Brown’ı Daniel Day-Lewis’in canlandırdığı, çok başarılı bir filme de konu olmuştur. Kitabı ile birlikte filmini de izleyince beni derinden etkileyen bir yaşam hikâyesi, büyük bir mücadelenin hikâyesi oldu. Sizlere de ilham olduğunu düşündüğüm için bu hikâyeyi sizlerle paylaşmak istedim.
(İngilizce: My Left Foot), beyin felci geçiren İrlandalı yazar, ressam ve şair Christy Brown’un 1954’te kaleme aldığı otobiyografisidir. Christy Brown, beyin felcinin bir kurbanı olarak dünyaya geldi. Buna rağmen, yardıma muhtaç bu küçük bebek, İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücünü ve duyarlı zekâsını barındırmaktaydı.
Yazar, kitapta sol ayağıyla kalem tutmayı, konuşamamanın verdiği acizlikleri ve annesiyle babasının yardımıyla tekrar hayata ümitlendirilmesini anlatmaktadır.Chrisy Brown daha sonradan Mary Carr ile 1972 de evlenmiştir. Christy Brown, beyin felcinin bir kurbanı olarak dünyaya geldi. Buna rağmen, yardıma muhtaç bu küçük bebek, İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücünü ve duyarlı zekâsını barındırmaktaydı. Bu, Christy Brown’ın kendi hikâyesidir. Yazarın, sol ayak parmaklarıyla yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenmek için çocukluğunda gösterdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Bu tarzda yazdığı diğer bir kitabı “Down All The Days” en çok satan kitaplar arasına girmiştir.
“Sürükleyici, eğlenceli ve ilham verici” , bir cesaret öyküsü” oldu benim için. Felçli yatağa bağlı Chris yaptıysa ben neden yapamıyorum diye düşünüyorsunuz. Kendinize çok kızıyorsunuz size verilen nimetleri değerlendirmediğiniz için. Ağlıyorsunuz, içiniz kan ağlıyor. Onun ayağı, kolu gözü olmak istiyorsunuz, yanında yardım etmek istiyorsunuz. Modern tıp bile yardımcı olamayıp çaresizlik içinde kıvranırken Chris mücadeleci ruhu ile kendine yardımcı oluyor ve başarıyor. İnanılmaz bir öykü. Hepiniz okumalısınız. Okurken ağlamak serbest.
Biz engelli olmayanlar için evet hayat size güzel diyebilirsiniz ama unutmayın bugün kimin başına ne geleceğinizi bilemezsiniz. O yüzden hepimizş hayata hazırlıklı olmalıyız, her türlü güçlük karşısında da güçlü olmak durumundayız. Bu sadece sizler için değil hepimizi için yazılmış bir yazıdır. Mücadeleyi bıraktığınız anda bitmsisiniz demektir. Hayat bir mücadeledir. Mücadeleyi bırakırsan yaşlanırsın ve işte o zaman aciz duruma düşersin.
Çok güzel başarı hikayeleri var. Sizler inanılmazsınız. Başarı hikayelerini seminerlerde dinleyince ayakta alkışlıyoruz. Neden mi sizlerdeki cesaret ve azim kimsede olmadığı için. Cesaretiniz hayranım. Her zaman böyle amacı olan, tuttuğunu koparan gençler görmek ne kadar gurur verici.

Beğendiyseniz lütfen paylaşın.