Ünvansız Lider

CEO, şef, lider, müdür, amir veya şirketinizdeki organizasyonda yöneticiye ne isim verilmişse ve o koltuklarda bugün başları oturuyorsa bu durum onların lider olduğu sizin de olmayacağınız anlamına gelmez.
Bir şirket insan bedenine benzer. Güvenlik personelinden; temizlik personeli, çaycı, birim çalışanına kadar her bir çalışanı şirketin bir uzvu olarak düşünebiliriz. Bir uzuv da çıkan bir arıza nasıl ki bütün vücudu yerle bir ediyorsa, şirkette bir yerde çıkan sorunda herkesi etkiyecektir.
Unvansız liderdeki düşünce ise bir işi başarmak için bir görevi gerçekleştirmek için bir makama sahip olmak gerekmiyor. Eğer sana bir görev verildiyse sen elinden geleni yapmalısın.
İnsanin 10 zaferi .icin;
Unvana sahip olmadan yönet; dokunduğun her şeyin içine biraz liderlik katarak dikkat çekici bir hayat sürebilirsin, içindeki dâhiyi keşfedebilirsin.
“Bir adamın çöpçü olduğu söyleniyorsa, o adam sokakları temizlerken isini, Michelangelo’nun tablolarını ya da Beethoven’in bestelerini yaptığı gibi yapmalı.” Dr Martin Luter King “Çoğu zaman insanlar güçlerinden, aslında güçleri olmadığını düşünerek vazgeçerler” Alice Walker İnsan olarak en büyük özgürlük, bu dünyadaki rolümüzü nasıl göreceğimizi seçme özgürlüğümüz ve olumlu kararlar alabilme gücümüzdür.
Elinden gelenin en iyisinden daha azını vermemek
Her gün kendine meydan okumak.
Asla kurbanı oynama, övgüyle söz edilecek başarıları asla mazeretler üzerine inşa edemezsin.
Unvanla gelen güçten daha büyük bir güç vardır, bu da birer insan oluşumuzdan kaynaklanan doğal liderlik gücümüzdür. Bu gücün en gerçek halidir, çünkü bu asla elimizden alınmayacak bir güçtür; en iyisini yapma, ilham verme, olumsuz Sartlarda olumlu değişiklikler yaratma, diğerlerine saygı ve takdirle davranma.

Beğendiyseniz lütfen paylaşın.